Naše kozy

Na farmě máme 2 - 4 dospělé kozy a každoročně i 4 - 11 kůzlat. Jedná se o 2 základní druhy koz:


Koza bílá krátkosrstá

Koza bílá krátkosrstá patří mezi česká domácí plemena. Hmotnost kozlů dosahuje 70-90 kg, koz 50-70 kg. Výška v kohoutku kozlů je 75-85 cm, koz 70-80 cm. Zbarvení je bílé, srst krátká a bez výskytu pigmentu. Koza bílá krátkosrstá je hlavní uznané plemeno s mléčnou užitkovostí v České republice. Kozy jsou odolné, vysoce plodné, minimální dojivost na druhé a další laktaci je 750 kg mléka (2,5 kg za den) o tučnosti 3%.


Koza hnědá krátkosrstá

Koza hnědá krátkosrstá patří rovněž mezi naše domácí plemena. Nejvíce chovů je v pohraničních oblastech, jejichž podmínkám je dobře přizpůsobeno. Kozy tohoto plemene jsou menší, výška v kohoutku kozlů dosahuje 70-80 cm, koz 65-75 cm. Hmotnost kozlů je 60-80 kg, koz 45-50 kg. Zbarvení je hnědé s různými odstíny. Mulec je černý, uši hnědé s černým lemem, vnitřní strana uší je černá. Po délce hřbetu se táhne černý ohraničený pruh, který začíná trojúhelníkem za ušima a končí na kořeni ocasu. Minimální dojivost na druhé a další laktaci je 650 kg mléka (2,2 kg za den) o tučnosti 3%.Kozí produkty

Z kozího mléka, které je mimořádně zdravé ..., připravujeme pro domácí použití různé druhy měkkého, pomazánkového i tvrdého sýra.